Ampla
W inwentarzu Zameczku Myśliwskiego Promnice z 1927 r. wymienionych zostało 9 miedzianych ampli, które oświetlały pomieszczenia na parterze i pierwszym piętrze. Dzięki archiwalnym fotografiom zameczku z I poł. XX w. wiemy, jak wyglądały niektóre z nich. Ample, czyli olejowe lampy wiszące na łańcuszkach, znane były od czasów starożytnych, a w XIX w. ponownie stały się popularne.
W zbiorach Muzeum Zamkowego w Pszczynie po dziś dzień zachowały się dwie ample z Zameczku Promnice, a jedna z nich jest właśnie poddawana pracom konserwatorskim. Podobnie jak wiele innych elementów wyposażenia tej myśliwskiej siedziby powstałej w latach 60. XIX w. jest wykonana w stylu neogotyckim [il. 1-2]. Składa się z kuli zdobionej w układzie pasowym gotyckimi wzorami trójliścia i rybich pęcherzy oraz zwisem z motywem puklowania i liści akantu, a także połączonych z nią trzech ramion w kształcie gałęzi z czwórliśćmi i żołędziami. Do każdego z ramion przyczepiony był łańcuszek, który mocowano do podsufitowej części ampli dekorowanej profilowaniem, pasem trójliści i sterczynką z puklowaniem. Lampę, pierwotnie olejową lub naftową, z czasem przerobiono na prąd, o czym świadczą pozostałości przewodów. Nastąpiło to najprawdopodobniej w latach 1916-1917 wraz z elektryfikacją całego zameczku. Warto nadmienić, że podczas prac konserwatorskich wewnątrz ampli odnaleziono „zabytkowy” niedopałek papierosa z drezdeńskiej wytwórni papierosów „Sulima” [il. 3].
Ample takie jak ta uwiecznione zostały na zdjęciach holu [il. 4] oraz pomieszczenia w wieży na I piętrze łączącego się z sypialnią, z której korzystała księżna Daisy von Pless [il. 5].
Ampla z Zameczku Promnice
-
Miedziana ampla z Zameczku Promnice, II poł. XIX w., stan przed konserwacjąMirosława Kret
-
Miedziana ampla z Zameczku Promnice, II poł. XIX w., stan przed konserwacjąMirosława Kret
-
Niedopałek papierosa „Sulima” odnaleziony w ampli
-
Ampla w holu Zameczku Promnice, przed 1916 r., zbiory Muzeum w Gliwicach
-
Sypialnia na I piętrze Zameczku Promnice, w głębi, w pomieszczeniu w wieży widoczna ampla, ok. 1909-1914, zbiory Zamku Książ w Wałbrzychu
Klawisze Dostępności
- Przejdź do treści strony:
- Alt i 1
- Mapa Witryny:
- Alt i 2
- Wersja tekstowa:
- Alt i 3
- Wyszukiwarka:
- Alt i W
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H