Jesteś na: Strona główna / Działalność Muzeum / Koncerty

Koncerty

Koncerty muzyki w Sali Lustrzanej na zamku pszczyńskim, w okresie powojennym, mają bardzo bogatą tradycję. Pierwszy koncert odbył się tu już 3 sierpnia 1946r. Owocem współpracy z Filharmonią Śląską, Estradą Śląską i Państwową Szkołą Muzyczną były, w latach siedemdziesiątych, comiesięczne koncerty pod nazwą "Poranki Muzyczne na Zamku w Pszczynie" oraz później, dwa razy w miesiącu, "Muzyka o zmroku na Zamku w Pszczynie". Muzeum Zamkowe gości w czasie sezonu artystycznego wybitnych artystów polskich i zagranicznych. Warto przypomnieć, że w Sali Lustrzanej trzykrotnie występował światowej sławy pianista Światosław Richter. 
 
W grudniowy wieczór warto wysłuchać "Koncertu Wigilijnego". Świąteczny nastrój podkreślają śpiewane wspólnie kolędy, a półmrok Sali Lustrzanej rozświetlają kandelabry i lampki zawieszone na wielkiej choince. 

Od 1979r. odbywają się tu coroczne spotkania melomanów, tzw. "Wieczory u Telemanna", które na trwałe wpisały się w kalendarz imprez organizowanych w Muzeum. Sukces ten zawdzięczają przede wszystkim ciekawej formie - połączeniu muzyki w znakomitym wykonaniu, spaceru po komnatach zamkowych, z lampką szampana serwowaną w westybulu. Georg Philipp Telemann (1681-1767), jeden z najwybitniejszych kompozytorów barokowych, w latach 1704-1707 w miesiącach letnich przyjeżdżał z Żar do Pszczyny, jako nadworny kapelmistrz i organista. Za życia znany i podziwiany, twórca kilkuset uwertur, koncertów, ok. 1000 suit, mszy, oper..., po śmierci zapomniany i na nowo niedawno odkryty i spopularyzowany m.in. właśnie dzięki koncertom pszczyńskim. Ta działalność Muzeum Zamkowego w Pszczynie została doceniona przez władze miasta Magdeburga, które uhonorowało je nagrodą im. Georga Philippa Telemanna Miasta Magdeburg w roku 2001. Wyróżnienie przyznano "...za wybitne zasługi w interpretacji, pielęgnowaniu i działalności badawczej, dotyczącej życia i twórczości..." wybitnego kompozytora. "Trudno znaleźć przykład porównywalnej europejskiej Instytucji, która tak intensywnie pielęgnuje dorobek muzyczny Telemanna. Także państwa publikacje dają wyraz niezwykłemu zainteresowaniu dorobkiem tak znaczącego Mistrza?", odnotował w liście Nadburmistrz Magdeburga Dr Willi Polte.
  
Maciej Kluss